O Wiadomościach

Wiadomości to najpopularniejszy program informacyjny TVP

Nasza historia zaczęła się o 19.30 18 listopada 1989 r.

Wiadomości w naszym nowym dzienniku będą dobre albo, złe, oby tych ostatnich jak najmniej, ale zawsze prawdziwe - te słowa wypowiedziane tuż po 19.30 w sobotni listopadowy wieczór przez Wojciecha Reszczyńskiego rozpoczęły nową epokę w historii telewizyjnych programów informacyjnych. Tak jak 4 czerwca skończył się w Polsce komunizm, wybrano rząd Tadeusza Mazowieckiego - tak 18 listopada 1989 skończyła się epoka propagandy. Zamiast Dziennika Telewizyjnego - rzeczowa i obiektywna informacja Wiadomości.

Symbolem tej przemiany była zaprojektowana przez znanego plastyka Andrzeja Pągowskiego czołówka naszego programu - składająca się z dwóch V litera W. V jak victory, ten sam znak, jakim Tadeusz Mazowiecki skierował do posłów, gdy w Sejmie obejmował tekę premiera. Te dwa zwycięskie V można będzie zawsze odnaleźć w każdym, przez ostatnie 20 lat zmieniającym się, logo Wiadomości.

Zawsze blisko widza, jego problemów, radości i smutków, w dniach narodowej dumy gdy wstępowaliśmy do NATO i Unii Europejskiej, jak i w dniach narodowej żałoby po śmierci Jana Pawła II i po katastrofie smoleńskiej. Historia Wiadomości jest odzwierciedleniem ponad dwudziestu lat historii Wolnej Polski, jej i naszych wzlotów i upadków. Zawsze też staraliśmy się być tam, gdzie nie było innych. Naszą ambicją było i jest dotrzeć na miejsce wydarzeń przed konkurencją, pokazać to, czego nie pokażą inni.

Za “bycie po ich stronie” widzowie odpłacali dziennikarzom Wiadomości uznaniem i wielokrotnymi nagrodami. Twarze Wiadomości zdobyły 12 Wiktorów (Tomasz Lis, Waldemar Milewicz, Mariusz Max Kolonko, Jolanta Pieńkowska, Kamil Durczok, Piotr Kraśko, Krzysztof Ziemiec); 7 Telekamer (Kamil Durczok, Jolanta Pieńkowska, Krzysztof Ziemiec) znaczące w środowisku mediów tytuły Dziennikarza Roku (Tomasz Lis, Kamil Durczok, Waldemar Milewicz). Wiadomości stały się też prawdziwą kuźnią kadr polskiego dziennikarstwa telewizyjnego.

Pierwsze Wiadomości były niemal ascetyczne w formie. W miarę upływu lat, rozwoju technik i technologii telewizyjnych, stawaliśmy się coraz bardziej nowocześni w sposobie przekazywania informacji. Obecność w najbardziej dynamicznie rozwijającym się medium naszych czasów - internecie - stała się dla nas oczywistością.

Początek pierwszych Wiadomości do obejrzenia tutaj http://www.tvp.pl/vod/archiwa/archiwizja/20-lat-wiadomosci/wideo/tak-wystartowaly-wiadomosci/4293638